Spis treści
Ustawodawca wprowadza nowy obowiązek dla przedsiębiorców płacących podatek CIT. To wdrożenie JPK-CIT, czyli nowej formy przesyłania danych z ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej, które będą trafiać bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest JPK-CIT oraz co warto wiedzieć na jego temat.
JPK-CIT – co to jest?
Dokument JPK-CIT został wprowadzony wraz z „Polskim Ładem”. W dużym skrócie jest to nowy sposób na przesyłanie danych z ksiąg rachunkowych firm. Dokument na formę elektroniczną i wysyła się go bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Struktura plików JPK-CIT opiera się na strukturze JPK_KR. Zmianę wprowadza się po to, aby przedstawiciele Urzędu Skarbowego zyskali większe możliwości kontrolowania podatników CIT. Wszystko po to, aby zadbać o prawidłowe rozliczenia i zminimalizować ryzyko wyłudzeń podatku. Z punktu widzenia przedsiębiorcy ma to uprościć i przyspieszyć proces składania zeznań CIT oraz zminimalizować ryzyko popełnienia błędu.
7 grup podatników CIT i ich znaczniki
Wprowadzone przepisy identyfikują siedem grup podatników CIT, którzy zobowiązani są do stosowania znaczników wskazujących na ich konta księgowe. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów. Dokumenty te odnoszą się do takich podatników jak:
- banki;
- zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji;
- jednostki, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie sporządzających sprawozdanie finansowe zgodnie z załącznikiem nr 6 ustawy o rachunkowości;
- domy maklerskie;
- fundusze inwestycyjne;
- spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe;
- pozostałe jednostki.
Od kiedy obowiązuje wysyłka JPK-CIT?
Obowiązek przesyłania dokumentu JPK-CIT będzie wprowadzany stopniowo. Termin wdrożenia zależy przede wszystkim od wielkości osiąganych przez podatnika przychodów. W przepisach przyjęto takie wytyczne:
- podatnicy CIT przekraczający przychody na poziomie 50 milionów euro – obowiązek wysyłki JPK-CIT już za 2025 rok;
- podatnicy CIT zobowiązani do wysyłki plików JPK_VAT – obowiązek wysyłki JPK-CIT za 2026 rok;
- pozostali podatnicy CIT – obowiązek wysyłki JPK-CIT za 2027 rok.
Jak możesz przygotować się do JPK-CIT?
Tak naprawdę jak najszybciej warto pomyśleć o tym, aby dostosować swój system księgowy do raportowania JPK-CIT. Warto więc zweryfikować jego funkcjonalności. Im lepiej się do tego przygotujesz, tym mniejsze ryzyko, że w całym procesie coś Cię zaskoczy. Niedostosowanie się do terminu wysyłki dokumentów (3 miesiące od zakończenia roku podatkowego) będzie skutkowało konsekwencjami skarbowymi. Warto więc zaufać zewnętrznej firmie, która poprowadzi Twoją księgowość i rozliczenia. Kluczowy może być dostęp do nowoczesnych narzędzi i programów, takich jak system ERP typu enova365. Korzystanie z nich ułatwi proces raportowania JPK-CIT.
Zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem. Jako Neofin jesteśmy doskonale przygotowani na wdrożenie raportowania JPK-CIT w Twojej firmie. Od lat świadczymy kompleksowe usługi księgowe w modelu zdalnym, korzystając z nowoczesnych systemów księgowych. Nasza działalność opiera się na wieloletnim doświadczeniu i dostępnie do funkcjonalności systemu ERP enova365. Skontaktuj się z nami, a my zadbamy o Twoją księgowość.